KAM KOSTLIVEC NEMŮŽE

Bílé Karpaty 16.7. až 25.7 2004

 

 


( Bára, Danka, Honza, Jura, Karel, Kvítko, Libor, Lucka, Maryčka, Monika, Ondra, Pepa, Radek, Šárka, Šery, Verča )
 

Óda na kostlivce:

Kostlivec je velký borec,
silnější než ledoborec.

Jeho kosti jeho lebka
je tak krásná je tak hebká.

A má stále ostrou kosu,
neteče mu nudle z nosu.

Hlavy stíná s radostí,
je to dobrák od kosti.

Je bělejší než čerstvý sníh,
jeho čelist zná i smích.

Kostlivec je bomba!!!


Známá fakta o Měkoni Hlohomilném:

Z Dančina rukopisu

       Měkoň Hlohomilný byl a stále je velmi záhadný tvor. Podle všech dostupných zdrojů se vyskytoval pouze v oblasti Bílých Karpat. Nikdo neví jak se stravoval nebo jak žil před příchodem lidí do těchto krajin. Potom se ale projevil jako velmi adaptabilní tvor s náklonností k dobrým lidem.

       V průběhu evoluce si vyvinul světlo na břiše , které signalizovalo jeho náladu. Zelená barva znamenala dobrou náladu a vstřícnost Měkoně k návštěvám. Naproti tomu červená barva značila velké nebezpečí.

       V oblasti stravy se stal postupně závislým na darech od lidí. Za tímto účelem si vyvinul na zádech tzv. „baťoch“, do kterého schovával hlavně konzervy a lahve. Pro otvírání konzerv mu narostly na koncích dvou z jeho osmi končetin kostěné výrůstky velmi podobné lidským otvírákům.  

       Mezi obyvatelstvem byl Měkoň uznáván a vyhledáván pro svou moudrost a věci které produkoval. Například jeho dlouhá srst se používala místo koudele ve vodoinstalatérství.

       Jeho největšími pronásledovateli a nepřáteli byli pytláci. Při pronásledování využívali toho, že měl velmi kyselý trus, který zanechával v trávě velká holá kola. Avšak i v tomto se Měkoň dokázal adaptovat. Navzdory absenci zubů získal schopnost užužnutí, což se stalo účinným obranným mechanismem. Další obrana mu sloužila schopnost rozeznávat zlé lidi na dálku. Pytláci proto mohli pro lov používat jen dalekonosné zbraně.

      Přese všechno byl Měkoň pravděpodobně vyhuben před deseti lety neznámým pytlákem. Zarmoucené obyvatelstvo ho slavnostně pochovalo na přísně utajené místo. Od té doby se o tomto záhadném tvoru předávají pouze ústní zkazky.
 

Hlášení z výletu:

       Z tábora jsme s Dankou odešli v 9:15. Byl krásný slunný den. Prozkoumali jsme částečně Velkou nad Veličkou. Potom jsme se přesunuli směrem na Kuželov. Prošli jsme ves a nakoukli do místního kostela, ale kostlivec se uvnitř nenacházel. Kupodivu jsme žádného nespatřili ani na místním hřbitově. Kousek za vesnicí stál větrný mlýn s otočnou střechou. Jeho návštěva byla velmi zajímavá a poučná. Škoda jen, že obslužný personál nebyl znalostně příliš na výši. Cestou zpátky jsme obětavě hledali mimo turistické stezky a to i v maliní, ale ani tam se kostlivec neukrýval. Obloha se zakabonila a bylo cítit déšť. Kličkováním bez mapy v neznámém terénu jsme se díky vyšším mocnostem a orientačnímu smyslu ocitli v Javorníku, aniž by jsme zmokli. Odtud jsme se po silnici pěško-busem přemístili do čekárny Podhajské mlýny, kde se uvelebili na lavičku. Po chvilce začal slejvák. Abych nezapomněl tak cestou jsme ještě stihli, s největším sebezapřením, probádat vodu u splavu, což si vyžádalo sundání obuvi i oděvu, z čehož plyne jak to byl náročný úkon. Však ani to nepřineslo kýžené ovoce. Po kostlivcovi jako by se zem slehla. Výlet se jinak vydařil a bude na co vzpomínat.
 

Tajemný hrad v Karpatech:


O kostlivcovi:

Jednoho dne při obědě v polivce,
zahlédl jsem v ní se koupat kostlivce,
zeptal jsem se přátelsky zda je správná teplota,
a on na to, že se blíží konec mého života,

usmál jsem se a od plic řekl mu,
že nepobral příliš mnoho rozumu,
celkem ho to zaskočilo - až si sedl na lžíci
nebyl zrovna v příliš dobré kondici.


"Pohádka":

       Žil byl jednou jeden kostlivec v kostnici v Kutné Hoře. Přes den spal pohodlně zavěšen u stropu nedaleko lustru z kostí, turistů nedbaje. Jakmile však slunko zapadlo za obzor, začal se probouzet k “životu”. Nejdříve vždy zívl div mu neupadla čelist, dále si kostěnou rukou promnul oční důlky, protáhl se a pak teprve se zhoupnul na zem. Pokochal se pohledem na pyramidu z lebek a dal se do práce…
       Snažil jsem se Vás uchlácholit, tak jsem psal v minulém čase, ale pozor, pozor!!! On žije stále!!! Není to totiž kostlivec ledajaký – je to kostěj nesmrtelný!!! Huáááááá


Šifra:


Jazykolam:

Šel kostlivec s kostlicí
a malými kostláčaty...

Klikni!